Услуги
Подпишись на рассылку новостей и акций!

переваги та недоліки усіх існуючих методів епіляції

Проблема надмірного росту волосся - одна з найактуальніших у практиці естетичної медицини. Більшість клієнтів, що звертаються в косметичний салон або клініку з метою позбутися небажаного волосся, очікують від процедури швидкого та максимально тривалого результату. Це можливо лише при застосуванні методики електроепіляції, лазерного, світлового, а також світло теплового впливу, що з’явився останніми роками. У цій статті ми намагалися якомога повніше систематизувати існуючі на сьогодні данні щодо цих методик, визначити їх переваги та недоліки.

 

 Електроепіляція.

Електроепіляція існує на ринку естетичної медицини понад 40 років, тож є достатньо перевіреним на практиці методом. Апарати для епіляції невеликі за розміром і порівняно дешеві. Результати за дотримання правил техніки роботи досить надійні, є можливість працювати з волоссям будь-якого кольору. Суть методики – вплив електричним струмом низької напруги на волосяний фолікул. Є кілька різновидів електроепіляції:

1. Термоліз   - один з найдавніших методів. Застосовується високочастотний змінний струм, під впливом якого відбувається термічна коагуляція судинно-нервового пучка волосяної цибулини. Переваги: надійний, невартісний, результат не залежить від кольору волосся і товщини. Недоліки: дуже важлива практично мікронна точність влучення (саме в цибулину волосся), тому не рекомендується проводити починаючим фахівцям. Дуже болісний, швидкість роботи повільна (голка втримується у фолікулі 3-8 секунд). Неможливо застосовувати на скривленому волосі через високий ризик не влучити у фолікул і одержати опік оточуючих тканин з наступним формуванням рубця. Метод термолізу присутній в будь-яких апаратах для електроепіляції. Його модифікацією, покликаною зменшити болісні відчуття і час впливу, є флеш із застосуванням серії коротких імпульсів з вищою силу струму. За рахунок скорочення часу болісні відчуття не на стільки виражені, проте суттєвого результату на здоровому, щільному волоссі досягти важко. Переваги Менш болісний, вплив є нетривалим. Рекомендований для тонкого волосся або повторної епіляції на ослабленому волоссі. Недоліки: низька ефективність, невисока швидкість роботи. Даний метод присутній, наприклад, в апараті «Блендіп». Для одержання більш достовірних результатів розроблений ультра флеш, в якому електричний струм отримує високочастотне наповнення. Метод також застосовує серію коротких імпульсів. Переваги: майже безболісний, з вищою порівняно з методом флеш ефективністю. Недоліки: незважаючи на досить виражений ефект , значно слабкіший за термоліз. Присутній лише в апараті «Ультрасистем». Рекомендується для тонкого прямого волосся в ділянці обличчя, рук.

2. Електроліз - застосування гальванічного струму, що проходить між двома позитивно і негативно зарядженими електродами. Процес електричної дисоціації зумовлює виникнення на негативному електроді (голці) іонів Na+ і OH-, що утворюють луг. Відбувається хімічна коагуляція волосяного фолікула. Переваги: достовірні результати, не обов’язковою умовою є влучити в цибулину волоса - достатньо влучення у сам волос, хімічна реакція відбувається по всій довжині стовбура до цибулини. Недоліки: тривалий час впливу, в середньому 12 секунд на кожен волос, значна болісність. Змінює рН тканин у бік залуження, часто спостерігаються алергічні реакції та ускладнення у вигляді хімічних опіків. Електроліз присутній майже в усіх апаратах, застосовуваних для електроепіляції. Рекомендований для будь-якого типу шкіри, виключення становлять чутливі зони.

3. Комбінація термолізу й електролізу. У цьому варіанті послідовність чітко визначена: спочатку застосовується електроліз, потім – термоліз. Метод називається бленд. Переваги: можливість робити зі скривленим волоссям, болісність помірна, середній час дещо коротший – біля 10 секунд, достатньо ефективний. Присутній в багатьох апаратах. З метою скоротити час процедури і зменшити болісність розроблено метод софт бленд; що застосовує термоліз та електроліз одночасно. В апаратах, де присутня дана методика, співвідношення струмів є заданим, фахівець регулює лише загальну інтенсивність і час. Значно знижується болісність і при застосуванні ще одного виду бленда –софт флеш, де замість термолізу використовується кілька імпульсів флеш. На жаль, за надійністю цей метод поступається попередньому. Однією з найуніверсальніших є ще одна модифікація електроепіляції – ультрабленд. Для розігріву тканин спершу застосовують імпульс флеш, потім софт бленд з малою частиною термолізу. Переваги: ефективний на будь-якому волоссі, майже безболісний, висока надійність. Цей метод присутній лише в апараті «Ультрасистем».

Отже, незважаючи на безліч позитивних чинників, електроепіляція має безліч позитивних чинників, електроепіляція має істотні недоліки:

 

 • Залежність від кваліфікації оператора
 • Тривалість роботи
 • Інвазивність методу
 • Можливість виникнення алергічних реакцій
 • Часті ускладнення у вигляді опіків, рубців, гіперпігментації
 • Болісність процедури
 • Складність роботи на певних анатомічних зонах

 

У 21 країні світу цей метод до приватної практики не дозволений. Але він незамінний при роботі з небажаним одиночним волоссям або на незначній площі з невеликою кількістю волосся, особливо якщо воно сиве.

     Фотоепіляція.

Світлова, або фото-, епіляція проводиться із застосуванням джерела світлового випромінювання – лазера, імпульсів лампи. Основним хромофором тут є меланін волосся, що поглинає світлове випромінювання в широкому діапазоні. Суть даної методики представлена теорією селективного фоторермолізу. Порівняно з оточуючими тканинами стержень волосся містить більшу кількість меланіну і, відповідно, найбільше поглинає світлову енергію. Енергія світлового потоку в стовбурі волосся трансформується в теплову, викликає нагрів спочатку волосяного стрижня, а згодом і прилеглого до нього фолікулярного епітелію, і відбувається коагуляція. Внаслідок теплопровідності шкіра нагрівається, але температура її завжди істотно нижча через швидке розсіювання тепла. Обравши потрібну потужність випромінювання, довжину хвиль і час імпульсу можна запобігти таким ускладненням, як опіки оточуючих волос тканин. Для прискорення відведення тепла від шкіри застосовують різні охолоджувальні речовини.

Лазерна епіляція Вінниця 

застосовує випромінювання «червоного» спектра, що найактивніше поглинається меланіном. Разом із селективним більшість лазерів здатні створювати гомогенний фототермоліз, тобто явище рівномірного розподілу тепла в товщині тканин через наявність кількох поглинаючих тканин-мішеней з близькими показниками коефіцієнта поглинання. Це необхідно для руйнування клітин росткової зони волосся, що активно діляться. Для епіляції в сучасній естетичній медицині застосовують кілька типів лазерів:

 1. Рубіновий лазер. Довгоімпульсний ,випромінювання найбільш поглинається меланіном. Швидкість роботи – 1 імпульс на секунду. Переваги: добре досліджена методика, менш болісна порівняно з електроепіляцією, неінвазивна. Недоліки: вимагає високої кваліфікації оператора, відносно низька швидкість роботи порівняно з іншими лазерами, не застосовується при засмаглій шкірі IV-VI фототипах, непридатна для світлого волосся. Потребує додаткової системи охолодження.
 2. Олександритовий лазер. Застосовує імпульси різної тривалості, діаметр світлової плями – до 10 мм. Переваги: працює швидше порівняно з рубіновим. Недоліки ті самі, що й у попереднього прикладу. Потребує додаткової системи охолодження .
 3. Діодний лазер. Відрізняється від попередніх хвильовим діапазо­ном. Діаметр світлової плями - 9 мм. Недоліки ті самі, плюс від­сутність даних досліджень щодо ефективності приладу.
 4. Nd:YAG лазер). Застосовує гомо­генний фототермоліз. Основними поглинаючими тканинами-мішенями є різні форми гемоглобіну, а також молекули води та незнач­ною мірою меланін. Поглинена енергія перетворюється тканинами-мішенями на тепло, зумовлюю­чи термічне руйнування високоди- ференційованих клітин фолікулів у фазі анагенезу, коагуляцію приносної судини фолікула. Переваги: можливість працювати з будь-яким фототипом шкіри, волоссям будь-якого кольору і товщини. Ефек­тивний навіть для волосяних фолі­кулів з глибоким заляганням. Не­доліки: вимагає високої кваліфіка­ції оператора.

 

Отже, лазерна епіляція є сучасним, високотехнологічним науковим ме­тодом. Ринок апаратів постійно зрос­тає, кількість їх збільшується, техно­логія вдосконалюється. Процедура лазерної епіляції неінвазивна, менш болісна і тривала. Водночас вартість апаратів (і, відповідно, процедур) за­лишається високою. Лазерну епіля­цію на смаглявій шкірі, світлому і ру­дому волоссі можливо здійснити не на всіх апаратах, вона потребує три­валого навчання фахівця і застосуван­ня витратних матеріалів (для охоло­дження).

 

 

                 ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ МЕТОДІВ ДЕПІЛЯЦІЇ/ЕПІЛЯЦІЇ

Методи

Епіляції/

депіляції

 

Чим і як впливають на шкіру клієнта

На яких ділянках шкіри можна застосовувати даний метод

 

 

Відчуття клієнта підчас та після процедури, підготовка до неї.

1.

 

Гоління (станок, електробритва)

 

Леза бритви впливають на стрижень волосся на рівні поверхні епідермісу. Корені волосся не ушкоджуються.

 

На будь-яких.

 

Безболісна швидка процедура. Попе­редньо наноситься гель для гоління. Після процедури - обробка засобом після гоління, що не містить спирт.

2.

 

Вищипування пінцетом, депіляція нитками, вібродепіляція

 

Пінцет, нитка, механічний вібраційний електродепілятор («мультипінцетна система»).

 

На всіх, крім лінії бікіні і пахв.

 

Дуже болісна і відносно тривала проце­дура. Попередньо шкіра протирається 30% спиртовим лосьйоном для профі­лактики інфікування і висушується. Піс­ля процедури наноситься гель або крем після гоління.

3.

 

Хімічна депіляція

 

Хімічна речовина-депілятор на основі ферментативних препаратів, що розчиняє білкову основу волосся.

 

На всіх, крім повік, брів і ушкоджених ділянок шкіри.

 

Відносно безболісна процедура через ослаблений хімічним впливом зв'язок стрижня волоса із цибулиною.

4.

 

Ензимна епіляція

Ферментативний препарат (з ензимами групи протеаз), що руйнує зародкові клітини волосся і припиняє їхній ріст шляхом термохімічного впливу (із застосуванням термобандажа). Процесом доне­сення препарату до волосяної цибулини керує апарат. Волосся після ензимного впливу видаляється воксацією при низькій температурі.

 

На всіх, де мож­ливе накладення термобандажа (повне дотри­мання правил проведення процедури).

 

Необхідний курс багаторазових процедур. Зовсім безболісна процедура, крім завершального етапу воксації.

5.

 

Воскова депіляція (воксація) - м'який теплий віск, твер­дий гарячий віск, водорозчинний віск (шугаринг)

 

На ділянку шкіри з волоссям, що видаляється, накладається адгезивний препарат (спеціальний віск), що викликає склеювання волосяного покриву.

 

 

На всіх.

Помірна болісність, швидкість проведення процедури.

6.

 

Ультразвукова

епіляція

Етап впливу після воксації - поєднане застосування. На шкіру наносяться склади - інгібітори росту зародкових клітин, молекули яких постачаються в глибокі дермальні шари за допомогою впливу ультразвуком, викликаючи часткове руйнування волосяного фолікула за рахунок лужного рН.

 

На всіх.

 

Безболісна процедура.

7.

Електроепіляція - пінцетний спосіб

Окремо видаляється кожен волос, який захоплюється пінцетом-електродом, що проводить струм високої частоти. Після впливу на волос протягом 60-120 секунд його видаляють висмикуванням з ушкодженого струмом фолікула.

 

На всіх.

 

Болісна і дуже повільна процедура.

8.

 

Електроепіляція - голкові методи: термоліз, електроліз, бленд, флеш,

ультрабленд

Уведеною у волосяний фолікул голкою, що проводить електричний струм, з надзвичайною точністю й обе­режністю викликають процес, відповідно, термолізу, електролізу і/або їхнього поєднаного впливу. Мета - коагулювати волосяний фолікул у результаті викликаного ланцюга хімічних реакцій.

На всіх, крім зони пахв, бікіні, вуш­них раковин і носа. Не викорис­товується на ку­черявому волоссі.

 

Болісна і дуже тривала за часом процедура.

9.

Лазерна епіляція (Мс1:УАС - неодимовий лазер на алюмоітрієвому гранаті)

Монохромний, не помітний оку лазерний промінь з високою вибірною точністю (методом гомогенного фототермолізу) впливає на дезокси-, оксигемогло­бін, воду і незначною мірою на меланін. Ефективно коагулює живильний сосочок волосяного фолікула і методом нагрівання руйнує клітини, що активно діляться, росткової зони волосся.

Використовується при будь-яких фототипах шкіри. Непридатний для пушкового волосся.

Помірно болісна процедура. Розрахована на роботу по малій площі діючого випромінювання. До та після процедури тимчасово заборонене перебування на сонці, необхідно застосовувати сонцезахисний крем на оброблених відкритих ділянках шкіри.

10.

Фотоепіляція

(системи

інтенсивного

імпульсного

світла)

Імпульсна лампа широкого спектра випромінювання (видимого і невидимого) впливає серіями спалахів високої інтенсивності на ділянки шкірних покривів. Працює за методом селективного фототермолізу.

На всіх, крім ділянок зі світлим, рудим і сивим волоссям.

Відчувається помірне (до сильного) нагрівання оброблюваної ділянки шкіри в момент впливу. Перед процедурою потрібно зробити пробу на реакцію шкі­ри і підстригти волосся до довжини 1-2 мм. До та після процедури тимча­сово заборонене перебування на сонці, необхідно застосовувати сонцезахис­ний крем на оброблених відкритих ділянках шкіри.

11.

Світлотеплова

епіляція

(LНЕ-системи)

Спеціалізована лампа-спалах оптимізованого широкого спектра випромінювання. Працює за методом селективного фототермолізу, ефект посилюється одночасним тепловим впливом.

 

На всіх.

Безболісна швидка процедура - за один спалах обробляється біля 12,1 кв. см площі поверхні шкіри. Вплив лампою- спалахом викликає відчуття легкого теп­ла. До та після процедури тимчасово за­боронене перебування на сонці, необхід­но застосовувати сонцезахисний крем на оброблених відкритих ділянках шкіри.

 

 

 

 

Номерами 1 і 2 позначені методики, які можуть проводитися самостійно в домашніх умовах.

Номером 3 позначена методика, проводити яку рекомендується під наглядом лікаря або власне медичним фахівцем.

 

 

Протипоказання до застосування методу (найпоширеніші)

Період часу, через який рекомендується повторення процедури

Чим ризикує клієнт, застосовуючи даний метод, наслідки оборотні та необоротні

Абсолютних протипоказань немає. Індивідуальна надчутливість ділянок шкіри до механічного впливу обмежує застосування методу

 

 

2-3 доби

 

Ризик порізів у процесі депіляції та алергічної реакції. Необоротне перетворення тонкого пушкового волосся на тверде термінальне.

Абсолютних протипоказань немає. Індивідуальна надчутливість ділянок шкіри до механічного впливу обмежує застосування методу.

 

 

7-14 діб

 

Посилюється ріст волосся у подальшому. Необоротне перетворення тонкого пуш­кового волосся на тверде термінальне. Іно­ді при вищипуванні виникає стійкий реак­тивний травматичний набряк (верхня губа).

Протипоказання виявляються після обов'язкового шкірного тесту на алергічну реакцію і чутливість.

7-14 діб, можливе зниження тривалості ефекту через різний ступінь активності застосовуваного препарату на кожній з ділянок шкірного покриву.

 

Ризик опіку при проведенні процедури. Глибокі опіки залишають рубці. Помилки щодо часу експозиції препарату на різних ділянках шкіри збільшують ризик місцевих шкірних реакцій.

Методика протипоказана при індивідуальній     Обмежене застосування методики

непереносимост. до термотерапії і підвищеній     Після повного курсу процедур ефект     зумовлене побоюванням через

Ризик опіку при проведенні процедури. Глибокі опіки залишають рубці. Помилки щодо часу експозиції препарату на різних ділянках шкіри збільшують ризик місцевих шкірних реакцій

Абсолютних протипоказань немає. Індивідуальна непереносимість до компонентів депіляційної маси. Не рекомендується пацієнтам із цукровим діабетом (повільне загоєння), вираженим варикозним розширенням вен і різними нашкірними доброякісними новоутвореннями.

 

14-21 доба, аж до остаточного припинення росту волосся після багаторічного застосування воксацій

Ризик погіршення самопочуття пацієнта після процедури, аж до тимчасової втрати працездатності. Необоротне перетворен­ня тонкого пушкового волосся на тверде термінальне. Вросле волосся, його ріст під шкірою спричиняє запалення.

 

Абсолютних протипоказань немає.

 

14-21 доба. Якісні зміни відбуваються через 12 місяців після початку курсу процедур

Ризики ті самі, що й при воксації, але лише для волосяних фолікулів, які залишилися неушкодженими після впливу ультразвуком під час чергової процедури.

 

Абсолютних протипоказань немає.

 

Тривалий ефект після проведення курсу процедур.

 

Ризик опіків періфолікулярної ділянки при впливі електричним струмом. Мож­ливе утворення рубців.

 

Методика протипоказана при індивідуальній непереносимості до контакту зі сплавами металів, з яких виготовлені голки; за наявності медичних і/або немедичних елементів у тілі - стоматологічних і травматологічних ендопротезів, штучних регуляторів ритму серця і т. ін.

 

Можливе тривале позбавлення від волосся після кількох повноцінних процедур.

 

Ризик появи атрофічних рубців і фолікулітів. Тимчасове почервоніння і набряклість обробленої ділянки.

 

Методика протипоказана при підвищеній фоточутливості перед проведенням процедури; при гострих гнійних захворюваннях шкіри.

 

Після курсу процедур на кілька років вида­ляється волосся, що на момент впливу перебувало в активній фазі росту. Тривале позбавлення від небажаного волосся настає після курсу процедур, проведених із встановленою для тієї чи іншої частини тіла періодичністю

Ризик порушення пігментації при недо­триманні рекомендацій щодо тимчасових протипоказань. При використанні високих показників щільності можливі опіки, гіпо- та гіперпігментації

Методика протипоказана при підвищеній фоточутливості перед проведенням процедури.

 

Після процедури на кілька років видаляється волосся, що на момент впливу перебувало в активній фазі росту. Остаточне позбавлення від небажаного волосся настає після курсу процедур, проведених із встановленою для тієї чи іншої частини тіла періодичністю.

 

Ризик порушення пігментації при недотриманні рекомендацій щодо тимчасових протипоказань

Методика протипоказана за наявності свіжої засмаги перед проведенням процедури

Після процедури на кілька років видаляється волосся, що на момент впливу перебувало в активній фазі росту. Остаточне позбавлення від небажаного волосся настає після курсу процедур, проведених із встановленою для тієї чи іншої частини тіла періодичністю.

 

Ризик порушення пігментації при недотриманні рекомендацій щодо тимчасових протипоказань

 

 

Номерами 4-11 позначені методики, застосування яких здійснюється виключно медичним фахівцем

 

(Див. мал..2)

ОСОБЛИВОСТІ ТЕХНОЛОГІЇ LHE

Головним завданням будь-якого методу, що використовує принцип селективного фототермолізу, є, з од­ного боку, ефективне вирішення проблеми небажаного волосся, а з іншого - прагнення до мінімального ушкодження оточуючих тканин і скорочення періоду реабілітації пі­сля проведення процедур.

Сьогодні існують різні технології утворення світлового імпульсу в си­стемах з наявністю широкосмугових джерел світла, таких як IPL, FPL, I2PL, SPL, а також застосовується поєднана дія імпульсів світла і висо­кочастотного електричного поля. (Див. мал..2)

Ці технології відрізняються одна від одної способом вирішення завдан­ня впливу на проблемні ділянки з урахуванням мінімального ризику ускладнень. Для досягнення даної мети необхідно щонайбільше залу­чати «ефективні» ділянки світлово­го спектра, в яких відбувається фотодеструкція хромофорів, водночас зменшуючи вплив «шкідливих» діля­нок спектра, де спостерігається над­мірне нагрівання оточуючих тка­нин. Для цього застосовуються:

 • поглинаючі фільтри, що відокрем­люють «шкідливі» і непотрібні ді­лянки спектра;
 • флюоресціюючі матриці, що філь­трують світло короткохвильової ча­стини спектра і трансформують йо­го у випромінювання найближчого 14 (інфрачервоного) діапазону;
 • генерація низки коротких імпуль­сів світла;
 • активне охолодження шкіри та ін. Технології фотоепіляції і фототе­рапії, дія яких грунтується на селек­тивному фототермолізі, мають низку недоліків:
 • необхідність застосування висо­кої енергії імпульсу та пов’язана із цим значна небезпека ушкоджен­ня шкіри;
 • неможливість видалення світло­го і рудого волосся;
 • обмежені можливості щодо вида­лення пушкового волосся;
 • необхідність використання вар­тісних витратних матеріалів і си­стем охолодження;
 • відсутність або недостатня кіль­кість клінічних досліджень, що підтверджують ефективність і без­печність існуючих технологічних рішень. Виключення становить фірма Lumens, яка зробила ваго­мий внесок у вивчення естетично­го застосування фототехнологій. Особливим чином проблема ефек­тивного впливу на хромофори, поєд­наного з мінімальним ризиком ушко­дження оточуючих тканин, вирішена в апаратах, дія яких грунтується на технології LHE (Light (світлова) and Heat (теплова) Energy (енергія)). LHE, або світлотеплова, терапія пе­редбачає застосування даної енергії випромінювання лампи-спалаху.

В основу всіх сучасних техноло­гій, крім LHE, покладено фототер- моліз, тобто нагрівання до певної критичної температури волосяного фолікула внаслідок поглинання хро­мофорами мішені світла. У такому випадку використовується лише так звана світлова енергія випроміню­вання. Однак мішень можна нагріти до температури коагуляції не тільки за рахунок світлової складової енер­гії випромінювання, а й за рахунок його теплової частини, тобто впливу на тканини розсіяного світла, здат­ного підвищувати температуру зони обробки в кілька разів порівняно з поглиненим світлом. Саме такий ефект використовує у своїй техноло­гії LHE терапія.

Лампа-спалах, яка випромінює світло, заповнена не традиційним інертним газом ксеноном з незмін­ним спектром світіння, а спеціаль­ною сумішшю газів. Тому спектр ви­промінювання такої лампи володіє незначною енергією в «шкідливих» діапазонах довжин хвиль і водночас низьким ризиком опіку епідермісу.

Отже, метод світлотеплової епіля­ції, що грунтується на LHE техноло­гії, має суттєві переваги. Для ефек­тивного лікування достатньою щіль­ністю енергії джерела випроміню­вання буде біля ІОДж/кв.см, у той час як інші технології потребують 45 Дж/кв.см і більше. Причина по­лягає в раціональному використанні «корисного» випромінювання завдя­ки оптимально підібраному спектру. Як результат - немає необхідності в пасивному охолодженні шкіри за до­помогою водорозчинних гелів або хвилеводів відводу тепла (напри­клад, з лейкосапфіру). Застосування охолоджуючих засобів знижує ефек­тивність фотометодик через те, що значна частина потрібної енергії ви­трачається на нагрівання власне цих засобів. Спеціально створена сенси­тивна лампа дозволяє проводити епі­ляцію в пацієнтів з IV і VI фототипа- ми шкіри.

За допомогою технології LHE можна лікувати акне, псоріаз та інші патології, які донині не входять у пе­релік показань для застосування апа­ратів на основі IPL і FPL технологій. Це зумовлене тим, що при зміні скла­ду інертних газів у лампі-спалаху для кожної конкретної патології підбира­ється оптимальна форма спектра, спрямована на вирішення певної проблеми.

 

Прочитано 3913 раз Последнее изменение Суббота, 13 Апрель 2013 17:32